Kostka brukowa
Co warto wiedzieć

Kostka brukowa brukarstwo o solidnej podstawie

Kostka brukowa brukarstwo wysokich lotów. Kiedy usługi brukarskie są trwałe? Kluczowe dla długotrwałej żywotności i naszego zadowolenia są dwa aspekty, które winniśmy kontrolować podczas realizacji inwestycji. Jednak najpierw powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie: jakie jest docelowe przeznaczenie nawierzchni.

1. PODBUDOWA – ukryty i niewidoczny, a zarazem najistotniejszy element nawierzchni.

Poprzez podbudowę przekazujemy obciążenie z nawierzchni na podłoże gruntowe. Ponadto podbudowa pełni funkcję mrozoodporną i odwadniającą. W zależności od przeznaczenia nawierzchni grubość podbudowy ulega zmianie, co jest ściśle związane z wielkością odbieranego obciążenia. Dla nawierzchni najazdowych stosowane są większe grubości niż chodnikowych

Przy słabych, przepuszczalnych gruntach zastosowanie podbudowy może okazać się niewystarczające. W takich przypadkach wskazane jest użycie geosyntetycznych materiałów zapobiegających mieszaniu się materiału podbudowy z gruntem.

Niewłaściwie wykonana podbudowa skutkuje powstaniem kolein, wysadzin po okresie zimowym, a nawet deformacją całej powierzchni. Koszty reperacji w/w usterek wiążą się z ponownym wykonaniem podbudowy, a co za tym idzie demontażem kostki, dlatego przekraczają koszty pierwotnej inwestycji. Łatwo zatem można dostrzec, jak istotną rolę odgrywa prawidłowe jej wykonanie.

2. KOSTKA BRUKOWA BRUKARSWO

Szeroka gama barw i kształtów umożliwia zastosowanie kostki brukowej, w różnych aranżacjach nawierzchni, niejednokrotnie zaskakujących. Prócz oczywistego efektu wizualnego kostka brukowa warunkuje prawidłowe funkcjonowanie nawierzchni.

Dobór grubości kostki jest silnie związany z obciążeniem jakie ma na nią działać. W konstrukcji nawierzchni kostka przekazuje obciążenie na niższe warstwy podbudowy. W przypadku zastosowania niedostatecznej wysokości do docelowego obciążenia nastąpi plastyczne ugięcie podbudowy. Spowodowane pojawieniem się zbyt dużych naprężeń. Skutkiem tego procesu jest zapadanie się poszczególnych elementów nawierzchni, co jest wysoce niepożądanym zjawiskiem.